مبدا و مقصد مسیر پروازی خود را انتخاب کرده و پروازهای 15روز آینده آن را مشاهده کنید

در حال راه اندازی می باشد

مقایسه چک چک با قلعه ضحاک

(0 رای‌ها)
یکشنبه, 29 بهمن 1396 ساعت 22:55

توضیحات

چک چک به عنوان یکی از زیارتگاه های اصلی دین زرتشتی در شهر یزد و نزدیکی اردکان قرار دارد، در مورد تاریخچه و قدمت چک چک در مقالات دیگری که قبلا در توشتارهایی که در مورد یزد نوشته بودیم توضیح دادیم. در این نوشتار به بررسی زوایای دیگری از معماری و ساختار چک چک و مقایشه آن با قلعه ضحاک در آذربایجان می پردازیم. با آژانس هواپیمایی الهام سیر همراه باشید.

مقایسه چک چک با قلعه ضحاک

مشخصات معماری چک چک

معماری بنای چک چک در نوع خود بسیار جالب می باشد. کف آن را مرمرهای زیبایی پوشانده است و از سقف آن قطرات آبی می چکد که احتمال زیاد نام این بنا نیز از همین چکیدن قطرات آب گرفته شده است، شمع هایی به صورت همیشگی در این عبادتگاه مقدس روشن می باشد و همواره عود ها در حال سوختن که فضای معنوی را ایجاد می کنند.محوطه این آرامگاه نیز بسیار کوچک است و در واقع دنج و جذاب و در آن از تصاویر بزرگان دین استفاده شده است. سقف بنا نیز به وسیله سنگ ساخته شده است و در کف آن از ظروفی استفاده می شود که آب را جمع آوری نمایند و آن را به صورت خوراکی و نبرک استفاده کنند و به بازدیدکنندگان بدهند. در برخی از ایام سال زرتشتی ها در این مکان جمع شده و به نیایش می پردازند و به همین خاطر ساختمان هایی نیز برای پذیرایی از آنها ساخته شده است.

مقایسه چک چک با قلعه ضحاک

معماری قلعه ضحاک

در مورد قلعه ضحاک اما داستان متفاوت است. لوله‌های‌ گلی‌ تقریباً از تكه‌های‌ خورد تكمیل‌ شده‌ در یكدیگر رفته‌ و در بستر قرار گرفته‌اند. این‌ قلعه‌ از تاراج‌ و كندوكاوهای‌ غیرمجاز در امان‌ نبوده‌ و فضای‌ اطراف‌ قلعه‌ پوشیده‌ از حفره‌هایی‌ است‌ كه‌ توسط‌ غارتگران‌ برای‌ بدست‌ آوردن‌ عتیقه ‌کنده شده. در گذشته از این قلعه که به عنوان یک دژ استفاده می‌شده، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و دیوارهای آن کنده کاری شده است.