مبدا و مقصد مسیر پروازی خود را انتخاب کرده و پروازهای 15روز آینده آن را مشاهده کنید

در حال راه اندازی می باشد

چهل دختر دامغان

(0 رای‌ها)
یکشنبه, 12 فروردين 1397 ساعت 08:22

توضیحات

از شهر های استان سمنان که به خاطر تمدن و تاریخ طولانی به شهر هکاتوم پیلوس نیز معروف بوده است، شهر زیبای دامغان می باشد. قدیمی ترین نامی که از این شهر در کتاب های تاریخی می توان یافت گومش می باشد که به معنای شهری است که از آن نزدیک صد سرباز حفاظت می کنند. این شهر تاریخی در گذشته از اهمیت زیادی برخوردار بوده است به طوری که سرتاسر شهر را دیوار کشیده اند و اکنون نیز بازمانده هایی از این دیوار بر جای مانده است. از جاذبه ایی که در این شهر نباید دیدن آن را از دست داد برج چهل دختر می باشد که می خواهیم چند خطی از آن سخن بگوییم. با آژانس الهام سیر همراه باشید.

چهل دختر دامغان

ویژگی های ظاهری چهل دختر

برجی که بالای بیست متر ارتفاع دارد زمان زیادی برای ساختش صرف شده است، دستور ساخت این بنا توسط ابوشجاع اصفهانی صادر شده است. از قسمت هایی که مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد کتیبه ای می باشد که به خط کوفی نوشته شده است و خواندن آن بسیار دشوار است. در داخل بنا نیز مقبره ای قرار گرفته که مشخص نیست به چه کسی تعلق دارد. مواد به کار رفته در ساخت این بنا در قسمتهای مختلف آن متفاوت می باشد به طوری که در سقف و بعضی قسمت های دیگر آجر به کار رفته است اما اکثر بخش های این بنا از خشت خام ساخته شده است.

چهل دختر دامغان

تاریخچه برج

با مشاهداتی که باستان شناسان در اطراف این برج قدیمی انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که ساخت این بنای قدیمی به پیش از اسلام باز می گردد. اما آنچه مورد توجه قرار می گیرد آسیب ندیدن این برج با گذشت زمان است و گمان می شود چندیدن سال بعد از ساخت بنا یک بار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است به همین دلیل توانسته تا کنون ابرجا بماند.