مبدا و مقصد مسیر پروازی خود را انتخاب کرده و پروازهای 15روز آینده آن را مشاهده کنید

در حال راه اندازی می باشد

چشمه چاه درويش صفه

(0 رای‌ها)
جمعه, 11 اسفند 1396 ساعت 20:29

توضیحات

كوهستان صفه از دوران باستان تا امروز مورد استفاده حكومت ها، مردم و گروه‌هاي خاص بوده است به همين دليل آثار و بقاياي نسبتاً زيادي از زمان هاي قديم در گوشه و كنار آن به جاي مانده كه مهم ترين و ارزشمندترين عناصر موجود در محدوده طرح را در چندین نوشتار مورد بررسی قرار می دهیم. با الهام سیر در ادامه همراه باشید تا چند مورد از این اماکن دیدنی را برای شما عزیزان معرفی کنیم.

چشمه چاه درويش صفه

چشمه درويش

در فاصله صد متري شرق چشمه پاچنار، چشمه‌اي در ارتفاع تقريبي ۱۹۰۰ متر وجود دارد كه چشمه درويش نام دارد كه از نقاط جاذب كوه صفه و از تفرجگاه‌هاي قديمي محسوب مي‌شود. اين چشمه به دليل شرايط طبيعي (داشتن آب و سبزه در شكم يك حفره سنگي بزرگ) و هم به دليل موقعيت استقرار در فاصله و مكان مناسب (بين پارك صفه و قله كوه) مكاني پر جاذبه و استراحت گاهي آرام بخش براي عموم استفاده‌كنندگان از كوهستان صفه محسوب مي‌شود. كهن‌ترين ماخذي كه به اين چشمه اشاره دارد سفرنامه تاورينه جهانگرد فرانسوي كه در زمان شاه عباس دوم در فاصله ( ۱۶۶۸ – ۱۶۳۲ ) شش سفر در اصفهان داشته وي در توصيفي كه از كوه صفه دارد اشاره مي‌كند. (در طرف شرق، يك غاري در سنگ ديده مي‌شود كه دست طبيعت و صنعت هر دو در ايجاد آن شركت داشته‌اند. يك چشمه آب بسيار خوب از آن بيرون مي آيد و درويشي هم در آنجا منزل دارد. كه نام چشمه درويش برگرفته از حضور درويشي در اين منطقه مي‌باشد و نام خاجيك برگفته از نام يك ارمني است كه حدود شصت سال پيش در اين مكان كافه‌اي داير و سال ها اداره مي‌كرده است.

چشمه چاه درويش صفه

مشخصات چشمه چاه درويش

چشمه چاه درويش در ارتفاع ۱۸۰۰ متري در فاصله تقريباً ۷۰۰ متري چشمه درويش قرار دارد. از آنجا كه سطح اين چشمه از اطراف آن پائين‌تر است و هيچوقت آب آن جاري نمي‌شده و نيز به دليل اين كه حتي در اوقاتي كه آب چشمه پاچنار و چشمه درويش خشك مي‌شده اين چشمه آب اندكي داشته است كه بتوان ظرفي را آب كرد. به چشمه چاه درويش مشهور شده است به اين چشمه به واسطه اين كه در زميني آهكي قرار دارد، بعضي از كوهنوردان چشمه گچي هم مي‌گويند.